Scientific Program


Scientific Program
 
 
 
The EPDIC13 conference will propose six plenary talks on hot scientific topics related to powder diffraction.
Twelve micro-symposia will be composed of a 2h oral session and posters.
The posters will be presented in two separate sessions, Monday and Tuesday afternoons.


 
Program overview
 
 
 

Opening ceremony

Minatec conference room

 

Laue Centenial

 

During the opening ceremony, the centenial of von Laue discoveries will be commemorated with a conference by René Guinebretière.

 

Distinguished Powder Diffractionist award: the award, sponsored by Bruker, will be given to Christian Baerlocher (ETH Zurich), who will present a plenary lecture.

 

Closing ceremony

Minatec conference room

 

Presentation of the EPDIC14 conference in Aarhus (Denmark) in 2014.

 

The best posters prizes will be awarded to the winners

 

Young Scientist award: the award, sponsored by Panalytical, will be given to Kenneth Beyerlein (Desy, Hamburg), who will present a plenary lecture.

 

Workshops and meetings 

 

The EPDIC committee closed meeting will take place on Tuesday 30 October at Minatec Center at lunch time, room B220/B221(1rst floor)

 

The Lachlan Cranswick Software Fayre is organized by Vincent Favre-Nicolin. It will take place during the meeting at lunch time and optionally during poster sessions at Minatec Center room B222/B223 (1rst floor)

 

The associated colloquium in honour of Alan Hewat will takes place at the ILL on Friday October 26.

 

The ICDD workshop : Materials identification - X-rays, Electrons, Neutrons and Synchrotron will take place at Hotel Europole on Sunday 28 October (1 to 5 pm)

 

A "Discussion on neutron diffraction software for TOF sources" will take place on Monday 29 October at Minatec Center during Poster session I, room B220/B221 (1rst floor)

 

Bruker AXS user’s meeting takes place on Monday 29 October at Minatec Center at lunch time room B220/B221 (1rst floor)

 

Panalytical user’s meeting takes place on Wednesday 31 October at Minatec Center at lunch time, room B220/B221 (1rst floor)

 

 

 

Plenary talks

All plenary talks will be given in Minatec Conference Room

P1. Chair: Peter Stephens

Vincent Favre-Nicolin (CEA Grenoble, France) : Nano-Imaging with X-rays.


P2. Chair: Simon Billinge

 David Keen (Oxford Univ., UK) : Total Scattering Techniques


P3. Chair: Robert Cernyk

Henry Chapman (Desy, Hamburg, Germany) : X-FEL


P4. Chair: Matteo Leoni

Juan Rodriguez-Carvajal (ILL Grenoble, France) Advances in Rietveld refinement.


P5. Chair: Andrew Fitch

Bo Brummerstedt-Iversen (Aarhus Univ., Denmark) Charge density analysis via powder diffraction


P6. Chair: Marco Milanesio

Magnus Sorby (IFE Oslo, Norway) : Hydrogen storage and energy related materials

 

 

MicroSymposia

 

(Go here for detailed program)

 

MS1- Total Scattering studies and Disorder

Phelma conference room

Chairs : M. Brunelli, M.U. Schmidt

Keynotes : S.J.L. Billinge, A.L. Goodwin


MS2- Ab initio Structure Solution

Minatec conference room

Chairs : A. Moliterni, A. Meden

Keynotes : R. Cerny, A. Altomare


MS3- Powder diffraction for Biological and Molecular Materials

Minatec conference room

Chairs : J. Wright, I. Margiolaki

Keynotes : R.B. Von Dreele, K. Stahl


MS4- Combined Methods for Structure Investigation and 3-D imaging

Minatec conference room

Chairs : G. Vaughan, R. Cerny

Keynotes : M. Milanesio, H.F. Poulsen


MS5- Materials for Sustainable Development

Phelma conference room

Chairs : Y. Filinchuk, Ch. Masquelier

Keynotes : C.P. Grey, T.R. Jensen


MS6- Progress in Instrumentation

Phelma conference room

Chairs : Ph. Pattison, E. Suard

Keynotes : A-C Dippel, R.I. Smith


MS7- Texture and residual stress analysis

Phelma conference room

Chairs : D. Chateigner, H.G. Brokmeier

Keynotes : L. Lutterotti


MS8- In Situ, In Operando Studies

Minatec conference room

Chairs : M. Hinterstein, N. Audebrand

Keynotes : A. Kuhn, R. I. Walton


MS9- Nanomaterials, thin films and interfaces

Minatec conference room

Chairs : R. Kuzel, A. Guagliardi

Keynotes : K.W. Chapman, D. Chateigner


MS10- Neutron Structural and Magnetic Scattering

Phelma conference room

Chairs : L. Chapon, D. Sheptyakov

Keynotes : A. Hewat, A.S. Wills


MS11- Structure and Properties of Functional Materials

Minatec conference room

Chairs : J. Evans, O. Isnard

Keynotes : J.B. Claridge, T. Friscic


MS12- Advances in diffraction Line Profile Analysis.

Phelma conference room

Chairs : P. Scardi, Th. Hansen

Keynotes : L. Gelisio, J.P. Cline

 

Poster Sessions

 

Two poster sessions will take place during the meeting.

They will be located in the Minatec Conference Center Main Hall.

 Each poster will be presented during one session only.

 

Poster Session PS1 : Monday 29 October, 15h30 - 17h30

Poster Session PS2 : Tuesday 30 October, 15h30 - 17h30

 

Session PS1 gathers all posters from MicroSymposia MS2, MS4, MS7, MS10, MS11, MS12

Posters from session PS1 can be installed starting Monday morning after the coffee break and will have to be removed at the end of the session or before the coffee break of Tuesday morning.

 

Session PS2 gathers all posters from MicroSymposia MS1, MS3, MS5, MS6, MS8, MS9

Posters from session PS2 can be installed starting Tuesday morning after the coffee break and will have to be removed at the end of the session or before coffee break of wednesday morning.


The posters should be in A0 format, portrait orientation.

Each poster should be fixed on the pannel labeled with the corresponding poster number provided in the abstract and program booklets. Material to fix the posters will be provided.

 

 

Detailed Program of MicroSymposia

Monday 29 October

 

MS1-

Total Scattering studies and Disorder

 

MS4-

Combined Methods for Structure Investigation and 3-D imaging

 

Phelma conference room

 

 

Minatec conference room

 

Chairs : M. Brunelli, M.U. Schmidt

 

 

Chairs : G. Vaughan, R. Cerny

 

Monday 29- 10:00-12:00

 

 

Monday 29- 10:00-12:00

 

 

 

 

 

10:00

S. Billinge (Keynote)

 

10:00

H. Poulsen (Keynote)

10:30

A.L. Goodwin (Keynote)

 

10:30

M. Milanesio (Keynote)

11:00

K. Jensen

 

11:00

K. Inge

11:15

A. Fernandez-Martinez

 

11:15

P. Schouwink

11:30

A. Bernasconi

 

11:30

N. Baimpas

11:45

T. Kardash

 

11:45

A. Bonnin

 

 

MS3-

Powder diffraction for Biological and Molecular Materials

 

MS12-

Advances in diffraction Line Profile Analysis.

 

Minatec conference room

 

 

Phelma conference room

 

Chairs : J. Wright, I. Margiolaki

 

 

Chairs : P. Scardi, Th. Hansen

 

Monday 29- 13:30-15:30

 

 

Monday 29- 13:30-15:30

 

 

 

 

 

13:30

R. von Dreele (Keynote)

 

13:30

L. Gelisio (Keynote)

14:00

K. Stahl (Keynote)

 

13:55

N. Thomas

14:30

P. Stephens

 

14:15

J. Cline (Keynote)

14:45

A. Guagliardi

 

14:40

X. Wang

15:00

C. Tedesco

 

15:00

A. Leineweber

15:15

M. Schmidt

 

15:15

R. Kuzel

 

 

Tuesday 30 October

 

MS2-

Ab initio Structure Solution

 

MS10-

Neutron Structural and Magnetic Scattering

 

Minatec conference room

 

 

Phelma conference rrom

 

Chairs : A. Moliterni, A. Meden

 

 

Chairs : L. Chapon, D. Sheptyakov

 

Tuesday 30- 10:00-12:00

 

 

Tuesday 30- 10:00-12:00

 

 

 

 

 

10:00

R. Cerny (Keynote)

 

10:00

A. Hewat (Keynote)

10:30

A. Altomare (Keynote)

 

10:30

A. Wills (Keynote)

11:00

J. Rius

 

11:00

S. Misture

11:15

D. Sisak

 

11:20

O. Isnard

11:30

M. Schreyer

 

11:40

M. Senn

11:45

I. Bushmarinov

 

 

 

 

MS11-

Structure and Properties of Functional Materials

 

MS7-

Texture and residual stress analysis

 

Minatec conference room

 

 

Phelma conference room

 

Chairs : J. Evans, O. Isnard

 

 

Chairs : D. Chateigner, H.G. Brokmeier

 

Tuesday 30- 13:30-15:30

 

 

Tuesday 30- 13:30-15:30

 

 

 

 

 

13:30

J. Claridge (Keynote)

 

13:30

L. Luterotti (Keynote)

14:00

T. Friscic

 

14:00

N. Vaxelaire

14:30

C. Drathen

 

14:18

H. Rotella

14:45

E. Gobechiya

 

14:36

J. Saroun

15:00

S. Galli

 

14:54

R.S. Joshi

15:15

D. Bhattacharya

 

15:12

M. Xie

 

 

Wednesday 31 October

 

MS6-

Progress in Instrumentation

 

MS8-

In Situ, In Operando Studies

 

Phelma conference room

 

 

Minatec conference room

 

Chairs : Ph. Pattison, E. Suard

 

 

Chairs : M. Hinterstein, N. Audebrand

 

Wednesday 31- 10:00-12:00

 

 

Wednesday 31- 10:00-12:00

 

 

 

 

 

10:00

A-C. Dippel (Keynote)

 

10:00

A. Kuhn (Keynote)

10:30

R. Smith (Keynote)

 

10:30

R. Walton (Keynote)

11:00

P. Henry

 

11:00

W. van Beek

11:15

X. Shi

 

11:15

I. Halasz

11:30

F. Fauth

 

11:30

H. Kohlmann

11:45

B. Hasse

 

11:45

M. Styles

 

MS5-

Materials for Sustainable Development

 

MS9-

Nanomaterials, thin films and interfaces

 

Phelma conference room

 

 

Minatec conference room

 

Chairs : Y. Filinchuk, Ch. Masquelier

 

 

Chairs : R. Kuzel, A. Guagliardi

 

Wednesday 31- 13:30-15:30

 

 

Wednesday 31- 13:30-15:30

 

 

 

 

 

13:30

C. Grey (Keynote)

 

13:30

K. Chapman (Keynote)

14:00

T. Jensen (Keynote)

 

14:00

D. Chateigner (Keynote)

14:30

J-N. Chotard

 

14:30

S. Kurz

14:45

P. Yot

 

14:45

R. Frison

15:00

M. Guignard

 

15:00

N. Audebrand

15:15

O. Hernandez

 

15:15

M. Burgess

 

 
 
 

Weather forecast

Ville(FRXX0153)

meteo titre conditions 0h0
fourni par weather com

Unknown

°C


Unknown
  • Wind :  km/h - N/A
  • Pressure :  mbar tendance symbole
meteo lien previsions >>